Najčastejšie otázky a odpovede

1. Aké sú množstevné limity pre predpis pomôcok na mesiac?

Limity sa líšia podľa druhu stómie a podľa typu systému, ktorý používate (aktuálne limity platné od 1.1.2015).

  • Kolostomik, ktorý používá dvojdielny systém, má nárok na 10 kusov podložek a 60 ks uzavretých vreciek / 90 ks výpustných vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 90 ks vreciek ak sa rozhodne pre systém s tvarovateľnou technológiou, tak je to 60 ks vreciek.
  • Ileostomik, ktorý používa dvojdielny systém má nárok na 15 kusov podložiek a 90 ks výpustných vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 90 ks výpustných vreciek.
  • Urostomik, používajúci dvojdielny systém, má nárok na 15 kusov podložiek a 30 ks urostomických vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 30ks urostomických vreciek.

2. Aké sú množstevné mesačné limity pre predpis príslušenstva (pasty, ochranný film, zásyp a pod.)?

Príslušenstvo je rozdelené do skupín a každá skupina má svoje vlastné limity. Nájdete ich tu.

3. Potrebujem mesačne viac pomôcok ako mi dovoľuje limit. Čo mám robiť?

Váš lekár môže v takomto prípade požiadať revízneho lekára vašej zdravotnej poisťovni o schválenie predpisu nadlimitného množstva pomôcok. Bohužiaľ toto schválenie nie je nárokovateľné a záleží len na zvážení revízneho lekára, či dá súhlas alebo nie.

4. Mám problémy s podložkami. Nedržia dobre a črevný obsah mi podteká von.

Príčin prečo podložka dobre nedrží môže byť niekoľko a je ich potrebné individuálne posúdiť.

  • Nesprávny výber pomôcky. Napríklad na vpadnuté stómie nie je vhodné používať klasické podložky, ale zvoliť napríklad konvexnú podložku, ktorá je pre tieto stómie priamo určená.
  • Nesprávne používanie pomôcky alebo nesprávne ošetrovánie pokožky. Napríklad používanie prostriedkov s alkoholom na odstraňovanie podložky alebo používanie mastného krému pred aplikáciou podložky.
  • Nesprávne používanie aleno nepoužívanie príslušenstva. Každý výrobok z oblasti príslušenstva pre ošetrovánie stómií má svoju funkciu, a keď je správne používaný, slúži k jednoduchšej, rýchlejšej a bezpečnejšej manipulácii s pomôckami. Napríklad adhezívna pasta slúžiaca k ochrane pokožky je mastná, a preto sa nesmie nanášať na pokožku pred aplikáciou podložky, pretože by podložka nepriľnula.

Keď sa vám zdá, že robíte všetko správne a napriek tomu pomôcka nedrží, dohodnite si konzultáciu so sestrou, prípadne lekárom.

5. Chcel/a by som si objednávať pomôcky cez zásielkovú službu. Ako to mám urobiť?

Stačí, keď pošlete úplne vyplnené a lekárom potvrdené poukazy na adresu:

Stómia, s.r.o
Staničné námestie 1
040 01 Košice

Objednané pomôcky vám budú zaslané zadarmo diskrétne zabalené do 24 hodín na uvedenú adresu.

6. V oblasti stómie sa mi vytvorila prietrž (hernia) a pomôcky mi dobre nedržia.

Ak ste už túto záležitosť konzultovali s lekárom a dozvedeli ste sa, že vám nie je možné prietrž operatívne odstrániť, je dobré používať brušný pás. Dostať ho v zdravotníckych potrebách pod názvom Stomex. Pamätá sa tu aj na užívateľov stomických pomôcok - máte možnosť v ľubovoľnom mieste vystrihnúť otvor, kadiaľ si vytiahnete vrecko.

7. Kde môžem zohnať vaše pomôcky?

Vo výdajniach zdravotníckych potrieb, a tiež v niektorých lekárňach. Ak chcete využívať zásielkovú službu, je možné objednať si pomôcky na zásielkovej službe (adresa viď bod 5) alebo v lekárňach či výdejniach zdravotníckych potrieb.

8. Mám záujem o viac informácií o pomôckach. Kto mi poradí?

Ak zavoláte na bezplatnú StomaLinku® 0800 800 1110800 800 111, môžete konzultovať váš problém s kvalifikovanou pracovníčkou / sestrou. Môžeme tiež vám alebo vášmu ošetrujúcemu lekárovi poslať bezplatne informačné materiály.

9. Viem, že vydávate časopis pre stomikov „Radim“. Čo mám urobiť, aby ste mi ho bezplatne pravidelne zasielali?

Stačí zavolať na StomaLinku® 0800 800 1110800 800 111 – pre volajúceho zadarmo. Zašleme vám formulár a po jeho vyplnení vám budeme časopis bezplatne dvakrát ročne zasielať na uvedenú adresu.

10. Sú stomické pomôcky hradené zdravotnými poisťovňami?

Všetky pomôcky ConvaTec, ktoré sú popisované v čase vydania Katalógu stomických pomôcok sú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Množstevné limity stanovené poisťovňami nájdete aj na strane 20 v tomto katalógu. Katalóg stomických pomôcok PDF formát.

11. Budem môcť naďalej pracovať?

Veľa pacientov sa po rekonvalescencii vracia do svojho zamestnania. Ak si však vaša práca vyžaduje zvýšenú fyzickú námahu, ako je napr. zdvíhanie predmětov, bude potrebné prejsť na ľahšiu formu práce.

12. Kedy budem opät fit?

Dĺžka rekonvalescencie je individuálna. Závisí od mnohých faktorov, predovšetkým od druhu ochorenia a priebehu operácie. Aj keď všetko nepôjde tak, ako by ste si priali, musíte býť trpezlivý, určitý čas je vždy potrebný a postupne sa všetko zlepší.

13. Budem môcť opäť chodiť do spoločnosti?

Nie je dôvod prečo by človek so stómiou nemohol ísť na návštevu, do divadla, do reštaurácie alebo si ísť zatancovať. Záleží len na tom ako rýchlo získa späť svoju sebadôveru.

14. A čo šport a moje koníčky?

Stómia nie je choroba! Preto všetko, čo platilo pred operáciou, bude platiť aj po operácii. Človek so stómiou môže bicyklovať, plávať, venovať sa záhradke a rôznym záľubám. Pri dobrej fyzickej kondícii je dokonca možné robiť aj niektoré náročnejšie športy.  Pri športoch, kde sa viac namáha brušné svalstvo bude musieť obmedziť. V prípade potreby konzultujte situáciu s lekárom.

15. Môžem sa sprchovať, kúpať a chodiť plávať?

Áno! Nie je dôvod vyhýbať sa vode len kvôli stómii. Pri kúpaní alebo sprchovaní sa používa vrecko ako normálne. Ak máte vrecko s filtrom, prelepuje sa vrecko v mieste filtra samolepkou. Filter by sa totiž vlhkom znehodnotil. Alebo je možné vrecko pred sprchovaním dať dole a osprchovať aj stómiu, odstránia sa tak zvyšky stolice, ktoré môžu zostať na prírubovom krúžku. Ak pôjde stomik plávať, môže si nechať vrecko ako obyčajne alebo môže použiť krytku.

16. Budem môcť piť alkohol?

Doporučujeme poradiť sa s lekárom, pretože nejde len o stómiu, ale aj o základné ochorenie alebo pokračujúcu liečbu. Čo sa týka stómie, pohár nemôže uškodiť. Vplyv alkoholu bude rovnaký ako predtým. Väčšie množstvo piva môže spôsobiť hnačku, šumivé nápoje môžu spôsobiť plyny. Príliš veľa alkoholu zamotá hlavu, ale vplyv na stómiu to mať nebude.

17. Môžu nastať po návrate z nemocnice nejaké komplikácie?

Stáva sa, že sa stómia po iekoľkých týždńoch, tj. po úplnom zhojení trochu zmenší. Výnimočne však môže dôjsť aj k zúženiu a vtiahnutiu vývodu. Zúženie alebo aj inak nazývaná stenóza vývodu znamená, že otvor vývodu sa postupne zmenšuje. Tým sa znemožňuje vyprazdňovanie. Mierne zúženie spravidla neprekáža vo funkcii stómie, pokiaľ je aspoň pre malíček priechodná. Po porade s lekárom a sestrou tomu stomici môžu zabrániť v priebehu prvných 3 týždňov pravidelným denným rozťahovaním ústia stómie. Neskôr 2x týždenne, ak tento postup lekár nezmení. Rozťahovanie si môžete veľmi jednoducho robiť šetrnými domácimi dilatátormi DILASTANOM.

18. Ako sa pripraviť na návrat domov?

Výmena pomôcok a ošetrovanie stómie sa robí najlepšie v kúpeľni, ale je potrebné nacvičiť si to aj vo WC, predovšetkým tí z vás, ktorí sa chcete vrátiť do práce. Čo sa týka kúpeľne, najlepšie je mať pomôcky na jednom mieste tak, aby ste nemuseli stále odchádzať. Najlepšie vám poslúži polička alebo skrinka. Kým získate istotu a prax v aplikácii pomôcky, pripevnite si na dvere kúpeľne veľké zrkadlo. Ak túto možnosť nemáte, zakúpte si zväčšovacie zrkadlo na stôl so stojanom. Nepostrádateľné je tiež kvalitné osvetlenie a vešiak na šaty. Ak budete potrebovať akúkoľvek radu ohľadom stravovania alebo budete potrebovať vyriešiť iný problém, vždy sa môžete poradiť so sestoru, lekárom alebo zavolať na StomaLinku® ConvaTec 0800 800 111 pre volajúceho zadarmo. Pracovníčka na StomaLinke nájde vhodné riešenie.

Navigace