Starostlivosť o stómiu

Po operácii

Obdobie po operácii je pre každého človeka veľmi náročné. Nielen po fyzickej stránke, ale oveľa častejšie i po stránke psychickej. Veľmi často ho prepadajú negatívne myšlienky a nechce sa zmieriť s tým, že mu bola vyvedená stómia. V tejto chvíli prichádza sestra a má pred sebou veľmi dôležitú úlohu – naučiť pacienta, ako správne ošetrovať stómiu.

Stomici majú na výber z dvoch typov pomôcok. Môžu používať buď jednodielny alebo dvojdielny systém. Viac o pomôckach nájdete v sekcii stomické pomôcky ConvaTec. Ak je to možné, je dobré, aby sa edukácie pacienta zúčastnili aj rodinní príslušníci, ktorí potom môžu s ošetrovaním stómie pomôcť, hlavne v domácom ošetrovaní.

V prípade, že sa stomik so sestrou rozhodnú používať dvojdielny systém, spoločnosť ConvaTec uviedla na trh veľkého pomocníka pri aplikácii tohoto systému. Mnoho ľudí sa dvojdielnemu systému hneď po operácii vyhýbala, pretože je tu nutné vyvinúť určitý tlak na brušnú stenu, čo po operácii nie je príjemné a ani bezbolestné. S použitím podložiek Natura® s harmonikovým krúžkom sa však používanie dvojdielneho systému stane bezbolestné. 

Každý stomik by mal mať na pamäti, že stómia sa po operácii môže časom meniť a to ako veľkosť, tak aj tvar. Myslite prosím na to, že koža v okolí stómie by mala byť vždy krytá stomickou pomôckou. Ak tvarujete, hmota podložky by mala priľnúť až ku stómii. Ak striháte, hmota by mala byť len 2 mm od stómie. Správnym tvarovaním či strihaním predchádzate poraneniu kože v okolí stómie.

Ak si neviete poradiť s ošetrovaním stómie, prípadne máte iné otázky týkajúce sa života so stómiou, je dobré obrátiť sa na sestru alebo môžete zavolať do zákazníckeho centra radim klub na bezplatnú Stomalinku® ConvaTec, kde Vám radi poradíme.     

                                                                

 

Postup ako správne ošetrovať stómiu a všetky dôležité informácie o živote so stómiou nájdete tiež v našom Sprievodcovi životom ľudí so stómiou. Potrebný materiál si môžete pozrieť a stiahnuť vo formáte PDF tu.

Navigace