Ide o to byť, lebo nebyť je nuda

Mgr. Michaela Hromadová, Radim klub, zákaznícke centrum ConvaTec 

Citátom od známeho českého herca, spisovateľa a scenáristu začínam veľmi optimistický rozhovor s pánom Ottom. Počas mojej návštevy bola obloha síce zamračená a každú chvíľu sa zdalo, že bude plakať, no nám to vôbec neprekážalo. Veselo sme si čvirikali ako také vrabce na terase pri skvelej kávičke...


Úvodom nášho rozhovoru by ste mohli našim čitateľom niečo o sebe povedať.
Môžem zodpovedne povedať, že som využil všetko, čo mi život ponúkol. Býval som v Bratislave aj vo Viedni. Precestoval som svet krížom-krážom. Cestovať už nepotrebujem. Bol som asi všade. Celý život som sa snažil, aby mojej rodine nič nechýbalo. Mojou prioritou bola aj je rodina. Momentálne si s manželkou užívame život na penzii. Máme štyri krásne vnúčence, ktoré nám robia neskutočnú radosť a spolu s mojou milovanou manželkou sa z nich tešíme každý jeden deň.

Do vášho života však zasiahla diagnóza, ktorá ho určite ovplyvnila.
Máte pravdu. Na takéto niečo nie je nikto a nikdy pripravený. Lekári mi povedali, že mám zúžený močovod. Pravidelne som chodil do nemocnice na odstraňovanie výrastkov, ktoré mi v tele robili „šarapatu“. Trvalo to asi dva-tri roky. Keďže moje problémy pretrvávali, rozhodol som sa navštíviť a svoj zdravotný stav prekonzultovať aj s iným odborníkom. Tak som, samozrejme, aj urobil. V tom okamihu nastal v mojom živote obrovský obrat. Lekár mi oznámil, že musím ísť okamžite na operáciu. Všetko sa to udialo v priebehu pár dní. Človek si niekedy ani neuvedomuje, ako sa môže jeho život zmeniť v priebehu pár minút.

"Moje obmedzenia sú nulové." 

Máte pravdu, život je naozaj nevyspytateľný. Často nám prináša prudké zmeny, a nie vždy sú pozitívne.
Po operácii to ľahké naozaj nebolo. Psychicky som na tom nebol najlepšie. Určite si to viete predstaviť, aj vy sa stretávate s rôznymi prípadmi. Dovtedy som bol zdravý, spolu s mojou manželkou a celou rodinou som si užíval život. A zrazu je tu urostómia, ktorá mení všetko, čo bolo doteraz. A vy si vôbec neviete predstaviť, ako to bude ďalej. To by zamávalo každým z nás. Lenže ja som šťastný človek. Moja rodina je skvelá, vždy sme držali spolu a to mi aj pomohlo. Oni mi boli tou najväčšou oporou. Manželka ma v nemocnici navštevovala každý jeden deň. Prichádzala skoro ráno a bola pri mne až do večera. Stála pri mne tak, ako pri mne stojí, odkedy sa poznáme. A nielen ona, ale aj celá moja rodina.

rodinny relax

Ste šikovným architektom, no takéto zmeny vás určite obmedzili aj vo vašej práci.
V čase operácii som už bol nejaký ten rôčik na penzii. Ešte som síce pracoval, no už som si toho na seba nebral príliš veľa. Ako nastúpili zdravotné problémy, prestal som pracovať úplne. Už sa nezaťažujem. Teším sa z vnúčat. To je naša každodenná radosť, ktorá sa nedá ničím nahradiť.

Po operácii nastali vo vašom živote výrazné zmeny. Predsa len je potrebné zvládať starostlivosť o urostómiu. Do života vám vstúpili aj obmedzenia, s ktorými ste sa museli popasovať.
Možno sa budete čudovať, no aj keď to po operácii tak pre mňa nevyzeralo, moje obmedzenia sú nulové. Čo sa týka starostlivosti o urostómiu, vyškolená bola aj moja pani manželka a dodnes to má všetko pod palcom, za čo som jej veľmi vďačný. Od začiatku mi vyhovoval dvojdielny systém Natura s tvarovateľnou podložkou, ktorý používam dodnes. Najnovšie si na ňu nasadzujem malé urostomické vrecko, ktoré je pre mňa ideálne. Pri starostlivosti o urostómiu sme si našli svoj systém, ktorý sa pre nás už stal rutinou.

Ako ste už teda povedali, urostómia vás vôbec v ničom neobmedzuje. Takéto slová ma naozaj tešia a verím, že si ich v našom rozhovore prečítajú všetci stomici.
To budem aj ja rád, keď to niekomu pomôže. Veľa ľudí sa obáva, keď im oznámia, že po operácii sa z nich stanú stomici. No niekedy je to naozaj najlepšie riešenie. Môj priateľ má problémy s prostatou a vždy mi hovorí, ako mi je dobre, že mám svoje vrecko, ktoré si vypustím vtedy, keď ja chcem, no on takúto možnosť nemá.
A čo sa týka môjho života, ako som už povedal, obmedzenia sú nulové. Venujem sa svojim vnúčatám, veľmi dobre šoférujem a jazdu na svojom tátošovi si vždy naplno vychutnám. Na Seneckých jazerách máme chatu. Na jazere si rád zaveslujem a veľmi rád si aj zaplávam. Venujem sa aj našim dvom štvornohým domácim miláčikom. Oni sú taktiež súčasťou našej veľkej rodiny.

"Tu sme sa narodili, tak si to treba užiť."

Som veľmi rada, že môžem čitateľom časopisu Radim sprostredkovať takýto optimistický rozhovor. Poprosím vás ešte o pár záverečných slov.
Medicína ide stále dopredu a ako človek so stómiou môžem povedať, že lekári urobili geniálny pokrok a umožnili nám naďalej takto kvalitne žiť pomocou stómie. Veľká vďaka tiež patrí spoločnostiam, ktoré vyrábajú také kvalitné pomôcky. Všetkým stomikom aj pacientom s inými zdravotnými problémami by som odkázal, aby sa nikdy nevzdávali. Tu sme sa narodili, tak si to treba užiť.