me+ recovery

Unikátny program zameraný na pohyb a fyzickú aktivitu pre ľudí po operácii s vyvedením stómie.

Program me+ recovery poskytuje poradenstvo a podporu o význame pohybu a telesnej aktivity po operácii.

Program sa zameriava na podporu zotavovania, zlepšuje dlhodobé výsledky a znižuje riziko vzniku parastomálnej hernie. Program založený na dôkazoch a 2-dňový akreditovaný kurz odbornej prípravy zdravotníckeho pracovníka je prvým a jediným svojho druhu v oblasti starostlivosti o stómiu.

Aké sú ciele?

  • Pohybový program napomáha rýchlejšej rekonvalescencii a snaží sa vrátiť vás čo najskôr späť do každodenného života.

  • Získate vašu sebadôveru a celkovú pohodu po operácii.

  • Pomáha obnoviť mobilitu, koordináciu a rovnováhu.

  • Program je zameraný na posilnenie brušných svalov, ktoré sú po operácii ochabnuté.

  • Posilňovaním brušných svalov znižujete riziko vzniku parastomálnej hernie.

Základné cvičenia na prípravu na operáciu s vyvedením stómie a na zotavenie po operácií. 

Ako sa pohybovať, veriť si a znížiť riziko  zdravotných komplikácií sa  dozviete  TU. 

PARASTOMÁLNA HERNIA1
Možno ste už počuli o komplikácii známej ako parastomálna hernia

Je to prietrž brušnej steny v mieste stómie alebo v jej tesnej blízkosti. Vzniká oslabením svalstva brušnej steny. Táto komplikácia postihuje približne 50 % pacientov po roku od vytvorenia stómie.2

AKO ZNÍŽIŤ RIZIKO?
Sledujte svoju hmotnosť. Nadváha je jedným z najčastejších dôvodov parastomálnej hernie, pretože spôsobuje vnútrobrušný tlak, ktorý tlačí na brušnú stenu. Snažte sa udržať si zdravú hmotnosť a ak máte nadváhu, skúste schudnúť.
Prestaňte fajčiť. Ak fajčíte, nesiete štyrikrát vyššie riziko vytvorenia hernie.
Posilnite si brušné svaly. U ľudí so slabým brušným svalstvom je vyššia pravdepodobnosť hernie. Preto je dôležité tieto svaly primerane posilňovať. Pred tým, ako začnete s náročnejšími brušnými cvikmi, dodržujte pooperačné cviky v rámci rekonvalescencie.
Noste ľahké športové oblečenie, ak sa v ňom cítite lepšie.
Buďte aktívny, aby ste si udržali celkovú duševnú pohodu.
Udržujte si silné svaly najmä na rukách. Pomôžu vám pri zdvíhaní a bezpečnom pohybe a zabezpečia ochranu brušnej oblasti.
Ak zdvíhate alebo prenášate predmety, robte to bezpečne a správnou technikou.
Prispôsobte si cvičenia vo fitnes centre a každodenné činnosti, ako je zdvíhanie alebo ťahanie/tlačenie ťažkých predmetov tak, aby boli pre vás primerané.
Poraďte sa so svojím chirurgom alebo sestrou a získajte viac informácií o znížení rizika parastomálnej hernie.

 

Prečítajte si viac o parastomálnej hernii z pohľadu chirurga a z pohľadu sestry v našom časopise Radim 1/2015 (str. 20-22).  

 

Cvičenie s parastomálnou herniou
Joan Barker a jej príbeh

Podstúpili ste operáciu s vyvedením stómie? Vyplňte prihlášku Zákazníckeho centra Radim klub a získajte tak prístup do programu  me+ recovery, ktorý zahŕňa príručku na rekonvalescenciu, 3 pohybové fázy, videá a on-line podporu. Tento pohybový program bol vytvorený v spolupráci so sestrami, ľudmi so stómiou a odborníkmi z oblasti fyzioterapie a kolorektálnej chirurgie. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás na bezplatnom čísle zákazníckeho centra Radim klub  0800 800 111.

Ste sestra alebo zdravotnícky pracovník? Pre sestry ponúkame 2-dňový kreditovaný odborný kurz zameraný na starostlivosť o stómiu. Po absolvovaní kurzu získajú zdravotnícki pracovníci ďalšie príručky s pohybovým programom pre prácu s ľuďmi so stómiou. Pre viac informácií kontaktujte zákaznícke centrum spoločnosti ConvaTec na bezplatnom čísle 0800 800 111.

 

 

1. ASCN Stoma Care National Clinical Guidelines, 2016

2. Wound Ostomy and Continence Nurses Society, 2014. Stoma Complications: Best Practice for Clinicians. Mt. Laurel: NJ, Author.