Podtekanie a koža v okolí stómie

Podtekanie a koža v okolí stómie

Leakages and Stoma skin LP 1 hands

Sprievodca pomocou pri podtekaní

Leakages and Stoma skin LP 2 ostomate

Prečo dochádza k podtekaniu pod pomôcku

K podtekaniu dochádza, keď sa obsah stomického vrecka dostane do kontaktu s kožou v okolí stómie. Spočiatku si ho nemusíte ani všimnúť, lebo vytečený obsah zostane pod podložkou. Zistiť, prečo dochádza k podtekaniu pod pomôcku, môže pomôcť  tomu zabrániť. Bez ohľadu na typ stómie – kolostómia, ileostómia alebo urostómia – sa s podtekaním môžete stretnúť, najmä v prvých dňoch po operácii. Nie je to však normálny stav a existujú kroky, ako zabrániť podtekaniu.

Leakages and Stoma skin LP skin 3

Ako môže podtekanie poškodiť peristomálnu kožu

Pri akomkoľvek type stómie je dôležité starať sa o kožu v okolí stómie. Vytečený obsah vrecka môže kožu podráždiť a spôsobiť bolestivú a zapálenú kožu. Peristomálna koža by nemala vyzerať inak ako koža na inom mieste tela. Rozpoznanie prvých príznakov poškodenia vám môže pomôcť udržať ju zdravú.

Stiahnite si našu bezplatnú brožúru o podtekaní
a starostlivosti o kožu v okolí stómie

OC_SK_Podtekanie_LP banner

Zaregistrujte sa do bezplatného programu me+ ešte dnes

 

Náš bezplatný program ponúka odborné
rady a tipy na životný štýl pre každého, kto žije so stómiou.

Leakages and Stoma skin LP Esenta 4

Ako chrániť pokožku a zastaviť podtekanie

Podtekanie pod pomôcku a problémy s peristomálnou kožou sú pri vyvedenej stómii pomerne časté. V našej brožúre, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť, sa dozviete, prečo k nim dochádza a čo môžete urobiť, aby ste podtekaniu zabránili a ochránili kožu v okolí stómie. Na obsahu brožúry sa podieľala Claire Legeron,  sestra z oblasti enterostomálnej terapie, ktorá sa päť rokov stará o ľudí so stómiou a pomáha zlepšovať ich život.

Leakages and Stoma skin LP nurse 5

Rýchly sprievodca pomocou pri podtekaní

Každého stomika môže občas potrápiť podtekanie a problémy s poškodenou peristomálnou kožou. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických rád - od odstránenia stomického vrecka, umývania a ošetrovania peristomálnej kože až po doplnky a diétu. Ich cieľom je znížiť riziko podtekania, aby ste aj so stómiou mohli žiť sebaistý život.