Podtekanie a koža v okolí stómie
Podtekanie a koža v okolí stómie
Sprievodca pomocou pri podtekaní
Prečo dochádza k podtekaniu pod pomôcku
K podtekaniu dochádza, keď sa obsah stomického vrecka dostane do kontaktu s kožou v okolí stómie. Spočiatku si ho nemusíte ani všimnúť, lebo vytečený obsah zostane pod podložkou. Zistiť, prečo dochádza k podtekaniu pod pomôcku, môže pomôcť tomu zabrániť. Bez ohľadu na typ stómie – kolostómia, ileostómia alebo urostómia – sa s podtekaním môžete stretnúť, najmä v prvých dňoch po operácii. Nie je to však normálny stav a existujú kroky, ako zabrániť podtekaniu.
Ako môže podtekanie poškodiť peristomálnu kožu
Pri akomkoľvek type stómie je dôležité starať sa o kožu v okolí stómie. Vytečený obsah vrecka môže kožu podráždiť a spôsobiť bolestivú a zapálenú kožu. Peristomálna koža by nemala vyzerať inak ako koža na inom mieste tela. Rozpoznanie prvých príznakov poškodenia vám môže pomôcť udržať ju zdravú.
Stiahnite si našu bezplatnú brožúru o podtekaní
a starostlivosti o kožu v okolí stómie
Zaregistrujte sa do bezplatného programu me+ ešte dnes
Náš bezplatný program ponúka odborné
rady a tipy na životný štýl pre každého, kto žije so stómiou.
Ako chrániť pokožku a zastaviť podtekanie
Podtekanie pod pomôcku a problémy s peristomálnou kožou sú pri vyvedenej stómii pomerne časté. V našej brožúre, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť, sa dozviete, prečo k nim dochádza a čo môžete urobiť, aby ste podtekaniu zabránili a ochránili kožu v okolí stómie. Na obsahu brožúry sa podieľala Claire Legeron, sestra z oblasti enterostomálnej terapie, ktorá sa päť rokov stará o ľudí so stómiou a pomáha zlepšovať ich život.
Rýchly sprievodca pomocou pri podtekaní
Každého stomika môže občas potrápiť podtekanie a problémy s poškodenou peristomálnou kožou. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických rád - od odstránenia stomického vrecka, umývania a ošetrovania peristomálnej kože až po doplnky a diétu. Ich cieľom je znížiť riziko podtekania, aby ste aj so stómiou mohli žiť sebaistý život.