Výživa a stómia

Prečo by sme sa mali zdravo stravovať?

Convatec | Me plus
OC_SK_Výživa a stravovanie

Čo môžem jesť po operácii s vyvedením stómie? Túto otázku si často kladú ľudia, ktorí si zvykajú na život s kolostómiou alebo ileostómiou. Možno si myslíte, že sa musíte stravovať inak, čo je síce pravda v skorom období po operácii, ale časom môžete zvyčajne prejsť na pestrú stravu, ktorá nebude mať príliš veľa obmedzení.


Stiahnite si našu bezplatnú brožúru s tipmi, čo jesť po operácii s vyvedením stómie

Nutrition and your stoma 2

Výhody zdravého stravovania so stómiou

Výživná strava je nevyhnutná pre dobré zdravie a správna strava pri stómii by mala obsahovať všetky živiny, ktoré vaše telo potrebuje.

Postupom času zistíte, ako vaša stómia reaguje na rôzne potraviny, a mali by ste si tak vedieť osvojiť zdravé stravovacie návyky. Zdravá strava má mnoho výhod, od posilnenia imunitného systému a regulácie hmotnosti až po zníženie rizika vzniku niektorých chorôb a udržanie dobrého duševného zdravia…

Stiahnite si našu bezplatnú brožúru s tipmi, čo jesť po operácii s vyvedením stómie

Nutrition and your stoma 3

Ako spozorovať nedostatok živín

Po operácii s vyvedením stómie je príjem dostatočného množstva živín veľmi dôležitý. Ľudia so stómiou môžu mať nedostatok určitých vitamínov a minerálov, preto je dôležité, aby ste vedeli spozorovať príznaky. Ak si často kladiete otázku „Prečo som taký/-á unavený/-á?“, „Prečo ma bolia svaly?“, „Prečo vždy prechladnem?“, môže to byť príznak nedostatku vitamínov a minerálov.

Nie všetky stómie sú rovnaké a strava pri ileostómii a kolostómii sa bude pravdepodobne líšiť v závislosti od toho, aká veľká časť čreva bola odstránená. Keď budete poznať príznaky nedostatku živín a budete vedieť, aké potraviny obsahujú živiny, ktoré potrebujete, malo by vám to pomôcť dosiahnuť správnu rovnováhu.


Stiahnite si našu bezplatnú brožúru s tipmi, čo jesť po operácii s vyvedením stómie

Nutrition and your stoma 4

 

Náš bezplatný program me+™ ponúka odborné rady a tipy na životný štýl pre všetkých so stómiou.