STOMIK v domácom prostredí

Bc. Ivana Suľovská, sestra, Stomaporadňa OVaÚCH, Spišská Nová Ves

Kedy je vhodnejší jednodielny systém a kedy dvojdielny systém?Jednodielny systém
– priľnavá podložka z hmoty Stomahesive® je už súčasťou vrecka. Pri výmene pomôcky sa vždy odstráni celé vrecko a nalepí sa nové.


Dvojdielny systém
– skladá sa z dvoch častí, podložky a vrecka, ktoré sú navzájom spojené prírubovým krúžkom. Podložka zostáva na tele niekoľko dní – odborníkmi odporučená doba je tri až štyri dni.
Niekoľko dní po operácii je potrebné vyrovnať sa s mnohými skutočnosťami. To, že máte stómiu, však neznamená, že nemôžete znovu začať žiť plnohodnotný život. Starostlivosť o stómiu a kožu v jej okolí zaručí optimálne „fungovanie“ stomického vrecka. To vám dodá pocit bezpečia a zvládnutia každej situácie.
Bezprostredne po operácii sa najčastejšie siaha po jednodielnom systéme. Neskôr, po rekonvalescencii a pri opätovnom návrate do aktívneho života, dostáva priestor dvojdielny systém. Výhodou je menej krokov pri výmene vrecka, pretože podložka zostáva nalepená. Vyhnete sa odlepovaniu, hydratácii kože, použitiu ochranného filmu. Jednoducho, vrecko odstránite a k nalepenej podložke pripevníte nové. Do taštičky je tak potrebné zbaliť si minimum vecí. Dvojdielny systém oceňujú najmä aktívni stomici, ktorí naďalej pracujú, venujú sa rôznym činnostiam, či už ide o aktívne športovanie, prácu v záhrade, plávanie alebo šetrné prechádzky v prírode. Určite sa ani so stómiou netreba prestať hýbať. Každý nech si zvolí svoju aktivitu, ktorú zvládne a ktorá mu najviac vyhovuje.

Dvojdielny systém 

Menej pomôcok, podložka na tele vydrží tri až štyri dni, mení sa len vrecko, podložka ostáva, minimum času potrebného na výmenu, ľahká taštička, ktorá sa pohodlne zmestí do batožiny.

 

Jednodielny systém

Viac pomôcok, viac krokov pri výmene vrecka, viac produktov v taštičke, v batožine taštička zaberie viac priestoru.Plávanie a vodný aerobik
Ide o úžasný spôsob, ako sa udržať vo forme. Voda nadnáša, plávanie precvičuje svaly a samotné cvičenie so sebou prináša minimálne riziko zranenia. Nevyhýbajte sa bazénom preto, že by si ostatní ľudia mohli všimnúť vašu stómiu. Mnohí stomici používajú pri plávaní štandardnú veľkosť vrecka alebo minivrecko a pred plávaním si ho jednoducho vyprázdnia.

Chôdza
Chôdza je nenáročný, ľahký a nenásilný spôsob, ako sa dostať naspäť do života.


Práca v záhradke


Na úspešné zotavenie sa je potrebné, aby ste sa čo najskôr vrátili k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu a aktivitám. Rekonvalescencia trvá približne tri mesiace, jej dĺžka ale vždy závisí od druhu ochorenia a chirurgického zákroku. Počas tejto doby máte dosť času zžiť sa so stómiou a vybrať si vhodný systém (jednodielny alebo dvojdielny) na akýkoľvek druh športovej aktivity.
Cvičenie môže pomôcť zlepšiť svalové napätie, vaše zdravie aj náladu.
Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek druh športových aktivít, cvičenie vám určite prinesie zábavu a mnohé pozitíva.