Informácie a rady ohľadom vašich obáv po operácii s vyvedením stómie, ako aj poradenstvo v oblasti výživy.

A čo ďalej?

Máte už po operácii a ste doma z nemocnice. Pre mnohých ľudí môže byť operácia začiatkom pohodlnejšieho života. Stále je potrebné prispôsobiť sa životu so stómiou – psychicky aj fyzicky.

Aj keď máte po operácii, môžete mať stále veľa otázok a obáv, najmä počas prvých 12 týždňov. Môžete sa cítiť nervózne, zmätene alebo nahnevane. Môžete sa tiež cítiť slobodne, tešiť sa zo zlepšenia zdravotného stavu a z nových aktivít, ktoré si môžete vychutnávať po zotavení sa z operácie, alebo môžete pociťovať mix týchto emócií. Všetky tieto reakcie sú úplne normálne.

Nie ste na to sami. Zdravotnícki pracovníci vám budú oporou pri každom jednom kroku na ceste životom so stómiou. Rovnako ako aj my.

Váš „nový normálny život“

Počas niekoľkých prvých mesiacov po operácii je dôležité uvedomiť si, že vy a aj vaši blízki budete prechádzať dôležitým obdobím prispôsobovania sa. Mať stómiu znamená, že sa musíte prispôsobiť novému „normálnemu“ spôsobu života.

Či vám bola vyvedená kolostómia, ileostómia alebo urostómia, budete sa musieť naučiť, ako zvládnuť vylučovanie telesného odpadu cez stómiu, rovnako ako sa správne starať o pokožku okolo stómie.

Počas prvých šiestich až ôsmich týždňov sa vaša stómia s najväčšou pravdepodobnosťou zmenší. Pravidelné meranie stómie zaručuje nosenie správnej veľkosti pomôcky, zvyšuje vašu dôveru a znižuje nepohodlie.

V priebehu času sa starostlivosť o stómiu postupne stane súčasťou každodennej rutiny a vy sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie. Počas tohto obdobia prispôsobovania sa buďte stále v kontakt so zdravotníckym pracovníkom. V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť aj na naše zákaznícke centrum Radim klub prostredníctvom bezplatnej linky 0800 800 111.