Poskytneme vám informácie počas prvých mesiacov po zákroku, v čase, keď si zvykáte na život so stómiou.

 

Napriek fyzickej zmene ste stále rovnakou osobou ako pred operáciou. 

Počas prvých niekoľkých mesiacov po chirurgickom zákroku, v čase, keď si zvykáte na život so stómiou, vás môžu sprevádzať obavy. Ak sa u vás takéto pocity objavia, je to pochopiteľné a normálne.    
       
Nižšie nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky. Ak máte ďalšie obavy, odporúčame vám, aby ste sa poradili s vaším lekárom alebo sestrou.    

Budem môcť aj naďalej športovať?  

Môžete a mali by ste aj naďalej zostať aktívny. V prípade, ak ste pred operáciou necvičili, toto je ideálny čas, aby ste začali. So súhlasom lekára sa môžete aj naďalej venovať väčšine športov a aktivít, s výnimkou kontaktných športov (ako je napríklad box a rugby), kde hrozí vysoké riziko zranenia stómie.    

Bude moje vrecko podtekať?  

Na výrobu stomických vreciek sa používa odolný materiál, ktorý je navrhnutý tak, aby minimalizoval podtekanie. To znamená, že ak sa pri bežnej výmene vrecka uistíte, že vrecko je správne a bezpečne pripevnené k vášmu telu (v prípade jednodielneho systému) alebo k podložke (v prípade dvojdielneho systému), znižuje sa riziko podtečenia.  

Bude z môjho vrecka cítiť nepríjemný zápach?  

Na výrobu stomických vreciek sa používa odolný materiál, ktorý je navrhnutý tak, aby minimalizoval podtekanie. To znamená, že ak sa pri bežnej výmene vrecka uistíte, že vrecko je správne a bezpečne pripevnené k vášmu telu (v prípade jednodielneho systému) alebo k podložke (v prípade dvojdielneho systému), znižuje sa riziko podtečenia. 

A čo môj sexuálny život? 

Stómia neznamená koniec intimity. S otvorenou komunikáciou a dôverou je možné dosiahnuť vzájomné intímne uspokojenie. Je normálne, že ste citlivý na zmenu vášho tela. Zdieľajte preto vaše pocity so svojím partnerom a reagujte na jeho/jej obavy. Povedzte vášmu partnerovi, že sexuálny styk vašej stómii neubližuje. S časom, porozumením a pozitívnym postojom si môžete vychutnať vzájomne uspokojujúci sexuálny život. Pre viac tipov o intimite - kliknite sem.

Čo by som mal povedať svojim priateľom a kolegom o mojej stómii? 

Vždy je uspokojujúce, ak máte okolo seba priateľov, na ktorých sa môžete spoľahnúť, najmä počas rekonvalescencie, keď potrebujete podporu. Pre viacerých stomikov je nepríjemné zdôverovať sa priateľom, rodine a kolegom o svojom zdravotnom stave.   

Samozrejme, že je iba na vás, komu o stómii poviete. Ak je vám to nepríjemné, nemusíte sa nikomu zdôverovať o svojom zdravotnom stave. Pokiaľ sami nepoviete, že máte stómiu, nikto sa to nedozvie. My vás povzbudzujeme, aby ste sa s vašimi najbližšími otvorene o stómii rozprávali. Podpora od tých, ktorým dôverujete, nepomáha len vám, ale pomôže tiež im rýchlejšie sa prispôsobiť vášmu novému životu.  

Budem musieť vymeniť šatník?  

Keďže stomické vrecko je navrhnuté tak, aby priliehalo k telu, pri väčšine odevov nie je vrecko viditeľné, preto nie je potrebné vymeniť celý šatník. Dokonca nepotrebujete ani špeciálnu spodnú bielizeň – vrecká sa môžu nosiť s bežnou spodnou bielizňou.   

Niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu cítiť sa pohodlnejšie:

  • Ak máte stómiu na úrovni pásu alebo v jeho blízkosti, snažte sa vyhnúť nohaviciam s úzkym pásom a opaskom.
  • Ak chcete nosiť pančuchy alebo silonky, uistite sa, že sú mäkké a elastické (je dobré vyhnúť sa tvarovacím pančuchám).
  • Viacerí muži, ktorí nosia suspenzor, volia o číslo väčšiu veľkosť.
  • Môžete nosiť všetky druhy plaviek. Niektoré ženy sa môžu cítiť komfortnejšie v jednodielnych plavkách, zatiaľ čo muži môžu uprednostňovať kúpacie šortky.