Pri odchode z nemocnice vám zdravotník pomôže s výberom správnej pomôcky na ošetrenie stómie.

Počas pobytu v nemocnici sa budete učiť, ako sa máte správne starať o stómiu.

Zdravotnícky pracovník vám pomôže s výberom správnej zdravotníckej pomôcky na ošetrovanie stómie podľa vašich individuálnych potrieb. Mali by ste dostať viacero vzoriek produktov, ktoré vám umožnia vyskúšať rôzne druhy systémov a rozhodnúť sa, ktorý vám najviac vyhovuje. Neváhajte kontaktovať zdravotníckeho pracovníka v prípade, že vy alebo osoba, ktorá vám ošetruje stómiu, má nejaké problémy so stomickými pomôckami.

Tiež by ste mali vedieť, že stómia sa v prvých mesiacoch po operácii scvrkne. Zdravotnícky pracovník, vo väčšine prípadov je to sestra, vám pomôže prispôsobiť stomickú pomôcku podľa aktuálneho stavu. Navyše, akékoľvek zmeny vo veľkosti brucha (spôsobené tehotenstvom, stratou alebo nárastom hmotnosti, cvičením a podobne) môžu vyžadovať zmenu veľkosti vašich stomických pomôcok.

Otázky, na ktoré sa budete chcieť opýtať

Tesne po operácii sa môžete chcieť pýtať na rôzne veci: strava, obliekanie, návrat do práce, intímny život atď. Tu nájdete zoznam otázok, ktoré by ste sa chceli opýtať zdravotníckych pracovníkov ešte pred tým, ako opustíte nemocnicu alebo po operácii pri prvých návštevách vášho zdravotníckeho pracovníka:

  • Moja stómia vyzerá veľká. Bude vždy takáto veľká?
  • Komu by som mal/a povedať o operácii?
  • Akú aktivitu môžem vykonávať po operácii?
  • Mal/a by som sa sprchovať alebo kúpať? So stomickou pomôckou alebo bez? Potrebujem špeciálne mydlo?
  • Bude cítiť z môjho vrecka zápach? Ako to viem?
  • Koľkokrát za deň budem musieť vyprázdniť vrecko?
  • Ako správne vyprázdniť výpustné vrecko?
  • Ako dlho môžem nosiť jedno vrecko medzi výmenami?
  • Kde si môžem objednať stomické pomôcky?

Návrat domov z nemocnice

Prepustenie z nemocnice je dôležitým medzníkom, ale u niekoho, komu bola práve vyvedená stómia, to môže spôsobovať pocity úzkosti. Je normálne cítiť úzkosť pri predstave, že celý život prežijete so stómiou, ale je tiež dôležité mať na pamäti, že tu nikdy nie ste sami.

Možno zistíte, že prvé dni a týždne po operácii máte veľa otázok. Počas tohto obdobia možno spozorujete, že sa cítite depresívne, skleslo alebo nahnevane. Môžete sa stretnúť s určitou frustráciou, až kým si nezvyknete na život s vreckom. Všetky tieto pocity sú úplne normálne.

Požiadajte o pomoc a podporu vášho zdravotníckeho pracovníka. Ak máte otázky o stomických pomôckach alebo sa iba potrebujete uistiť, že to, čo robíte, je správne, môžete kontaktovať zákaznícke centrum ConvaTec.