Tieto otázky boli zodpovedané v spolupráci so Sandy Quigleyovou CWOCN, CPNP, ktorá pracuje ako detská sestra a klinická špecialistka v oblasti starostlivosti o rany, stómie a kontinenciu v Bostonskej detskej nemocnici.
Ak detský lekár neurčí inak, kvôli špecifickým zdravotným problémom, nemáte sa čoho obávať! Vaše dieťa môžete držať, objímať a dokonca sa môže hrať s kamarátmi a rodinou, presne tak, ako pred operáciou. Jediným obmedzením môžu byť kontaktné športy, ako napríklad futbal, box alebo ragby. Nárazy a údery pri týchto športoch môžu poškodiť stómiu. Váš lekár vás oboznámi so všetkými obmedzeniami.
Pozrite si tieto charakteristiky stómie:1
Stómia je tvorená rovnakým typom tkaniva, akým sliznica v ústnej dutine. Stómia má dobré prekrvenie a preto môže pri výmene pomôcok občas krvácať.
Niektoré potraviny môžu zapríčiniť sfarbenie stolice. Napríklad: červené želé, cvikla, alebo aj tesná plienka môžu stolicu jemne sfarbiť do červena, čo sa môže javiť ako krv, no nemusíte sa ničoho obávať. Ak sa vám nebude pozdávať sfarbenie stolice u vášho dieťaťa, kontaktujte svojho lekára.2,1,3
V prípade že spozorujete niečo neobvyklé na stómii vášho dieťaťa, okamžite kontaktujte zdravotníckeho pracovníka:1
Vývod stómie nemá žiadne nervové zakončenia, skrz ktoré by mohlo dieťa pociťovať bolesť, dotyky alebo výlučky moču či stolice.1
Prvé dni po operácii môže byť bruško vášho dieťaťa veľmi bolestivé a citlivé, no ako sa bude stómia uzdravovať, bolesť bude ustupovať. Akonáhle bude stómia zahojená, dieťa môže robiť všetko na čo si spomenie, dokonca sa aj plaziť po brušku. Samozrejme v prípade, ak váš zdravotnícky pracovník nie je proti.
Stómia po operácii môže ešte niekoľko mesiacov meniť svoju veľkosť a tvar. Môže sa nachádzať na úrovni kože, pod úrovňou kože – vpadnutá, alebo môže vytŕčať z brušnej dutiny – vyčnievajúca.4 Konkrétne pokyny ako sa starať o každý jeden typ vám poskytne váš zdravotnícky pracovník.
Niektoré produkty môžu predĺžiť dobu ponechania vrecka na tele, v prípade ak sa stolica vyprázdňuje zo stómie na úrovni kože. U detí s vyčnievajúcou stómiou sa musíte naučiť pravidelne kontrolovať jej farbu. Zmena farby môže naznačovať, že je stómia priškrtená alebo porezaná vreckom, tesnou plienkou, prídržnými pásmi alebo oblečením.
Tak ako rastie vaše dieťa, rastie aj jeho stómia. Preto bude možno potrebné prispôsobiť alebo zmeniť veľkosť stomického systému. Zdravotná sestra vám pomôže s výmenou veľkostí pomôcok.4
Vrecko by sa zvyčajne malo vyprázdniť vtedy, keď je do 1/3 plné.1 Predíde sa tak ťažšej váhe vrecka, odlepeniu od pokožky alebo pretečeniu. Plné vrecko sa tiež vyprázdňuje ťažšie.
Aby sa predišlo zápachu a škvrnám na oblečení, je potrebné výpust vrecka utierať dočista. Vždy sa uistite, že uzavretie výpustu netlačí na pokožku dieťaťa, vyhnete sa tak podráždeniu pokožky.
Pre mnohých rodičov je najjednoduchšie vyprázdniť vrecko do plienky každé 3 až 4 hodiny, alebo podľa potreby. Staršie deti, ktoré sa práve učia chodiť na toaletu, by mali na nej sedávať čo najďalej, aby bolo možné vrecko vyprázdniť priamo do toalety. Vložením toaletného papiera do misy pred vypustením vrecka, predídete špliechaniu.
Pretože každé dieťa je iné a ich potreby sa líšia, konzultujte to so svojim zdravotníckym pracovníkom. Dĺžka nosenia často závisí od veku dieťaťa a úrovne aktivity. U detí žijúcich s kolostómiou to závisí aj od hustoty stolice. Napríklad, dojčaťu treba vymieňať vrecko každý deň a staršiemu dieťaťu približne každé 3-4 dni.
Pravidelný harmonogram na vymieňanie vrecka vám uľahčí prechod do domácej starostlivosti. Rodičia sa často naučia, kedy je aktivita stómie pomalšia: pred jedlom alebo kojením, a práve vtedy si naplánujú pravidelné výmeny vreciek.
Ak spozorujete prenikajúci moč alebo stolicu pod podložku, vrecko treba okamžite vymeniť, aby sa nepodráždila pokožka. Ak potrebujete vrecko vymeniť viackrát ako raz za deň, obráťte sa na svojho lekára.
Kúpanie ani sprchovanie neublíži stómii. Mnoho rodičov kúpe svoje deti s vreckom, pretože neexistuje spôsob ako zistiť, kedy bude moč alebo stolica vylučovaná zo stómie. Po kúpeli vrecko jednoducho vymenia.
Pri kúpaní sa vyhýbajte hydratačným mydlám a mydlám na báze olejov, ktoré môžu narušiť adhéziu a podložka nebude dostatočne držať na pokožke.5 Pred aplikáciou nového vrecka sa uistite, že je pokožka umytá čistou vodou a úplne suchá.
Častou príčinou podráždenia pokožky je cez podložku podtekajúci moč alebo stolica, ktorý prichádza do kontaktu s pokožkou. Niekedy môže byť podráždenie spôsobené nesprávnou aplikáciou pomôcky. To sa môže stať z rôznych dôvodov. Otvor na podložke môže byť príliš veľký. Vrecko nemá správnu veľkosť.4 Môže sa stať, že budete musieť použiť stomické príslušenstvo, ako napríklad pastu alebo tesniaci krúžok, ktoré zabezpečia lepšie utesnenie medzi stómiou a pokožkou.
Zdravotnícky pracovník vám pomôže vyriešiť akékoľvek problémy s podráždenou pokožkou alebo ne/správnou veľkosťou pomôcky.
Všetky deti sú iné. Skúske najskôr začať s tým, že vám pomôže s jednoduchými úlohami, ako je napríklad odstraňovanie vrecka alebo čistenie pokožky. Nadobudne sebadôveru v starostlivosti o seba samého.
Stomické systémy ConvaTec ležia na tele, preto ich nie je vidno pod väčšinou vecí. Avšak máme pre vás pár tipov ako zabezpečiť komfort pre vaše dieťa:
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok alebo obáv, neváhajte kontaktovať vášho lekára či iného zdravotníckeho pracovníka.
Dehydratácia sa môže stať kedykoľvek, keď vaše dieťa príde o priveľa moču alebo stolice a nie je schopné tekutiny doplniť.6 Keď má dieťa teplotu, chrípku s hnačkou alebo vracia, pravdepodobnosť dehydratácie sa tak značne zvyšuje.
Kontaktujte lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka v prípade, ak má vaše dieťa hnačku či prvotné príznaky dehydratácie, ako napríklad:7
Špeciálna diéta závisí od zdravotného stavu dieťaťa. Ak váš lekár nepredpíše špeciálnu liečbu alebo nenastaví špecifickú stravu, bude môcť vaše dieťa jesť normálnu stravu s prípadnými malými obmedzeniami.
Všeobecne je dôležité, aby vaše dieťa malo vyváženú stravu, jedlo poriadne prežulo a pilo veľa tekutín (ako vám predpíše zdravotnícky pracovník či lekár) na prevenciu dehydratácie.4 Počas prvých týždňov od operácie sa vaše dieťa bude cítiť viac komfortne, ak bude jesť menšie, ale za to časté porcie jedál a iných drobností.
Doktor vám môže navrhnúť, aby ste vášmu dieťaťu začali predstavovať aj jedlá, ktoré pred operáciou nemohol jesť, alebo raz za čas nové pokrmy, aby ste videli, ako bude na ne jeho telo reagovať. Jedlá, ktoré môžu spôsobovať plynatosť a nafúknutie a mali by ste s nimi začať pozvoľne, nájdete taktiež na tejto stránke.
Áno. Jedlá ako syry, zemiaky, chlieb, banány a arašidové maslo môžu zahusťovať stolicu. Iné ju naopak zrieďujú, ako napríklad ovocné džúsy alebo korenisté jedlá. Niektoré potraviny môžu zapríčiniť sfarbenie stolice, napríklad červené želé, cvikla alebo aj tesná plienka môžu dočasne zmeniť sfarbenie stolice. Takéto sfarbenie je však neškodné.3,8
Zápcha sa môže vyskytnúť u dieťaťa so stómiou (hlavne ak má dieťa ileostómiu, pretože tenké črevo je užšie ako hrubé črevo). Ťažko stráviteľné jedlá sa môžu nahromadiť a zablokovať priechod stolice cez črevo, preto je dôležité, aby dieťa so stómiou stravu dôkladné požulo a pilo veľa tekutín.
Jedlá, ktoré môžu zapríčiniť zápchu, patria napríklad pukance, zeler, sušené ovocie, semienka a orechy, hrášok a zelené šaláty.3 Príznaky a symptómy zápchy môžu byť:2
Spýtajte sa vášho zdravotníckeho pracovníka na príznaky a symptómy zápchy, lebo môže ísť o vážny stav.
Plynatosť môže spôsobovať napr. prehĺtanie vzduchu, keď dieťa plače, cumle cumlík alebo pije cez slamku. Taktiež ju môžu spôsobobať jedlá ako azuľa, sýtené nápoje, viaceré druhy zeleniny, ako karfiol, kapusta, žerucha, brokolica a ružičková kapusta3.
Ak je vrecko vášho dieťaťa príliš plné plynov, môže sa nadvihnúť od kože a podtiecť. Vrecká sú k dispozícií s filtračným systémom, ktorý pomáha pri uvoľňovaní plynov a znižovaní zápachu.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa už pred odchodom z nemocnice naučíte, ako často a kedy má vaše dieťa stolicu. Vďaka tomu budete vedieť, kedy sa treba znepokojovať hnačkou.
Ak budete mať podozrenie, že ide o hnačku, treba kontaktovať vášho lekára. Lekár sa vás môže spýtať niekoľko otázok, ktoré mu pomôžu správne diagnostikovať hnačku. Ako napríklad:
Zdravotnícky pracovník vám pomôže pri akomkoľvek probléme s hnačkou, uistí sa, že je vaše dieťa dostatočne hydratované a pomôže mu, aby sa čo najrýchlejšie cítilo opäť dobre.
Umb-Web01