Je prirodzené, že sa obávate zmien na tele po vyvedení stómie, ale váš intímny život sa tým nekončí.

Intímny život

Hoci je prirodzené, že sa obávate zmien na vašom tele po vyvedení stómie, váš intímny život sa tým nekončí. Naďalej si môžete dožičiť plnohodnotný a uspokojivý intímny kontakt so svojím partnerom. Komunikácia a dôvera sú správnym kľúčom k zotaveniu sa. Je príjemné vedieť, že vám a vašej stómii intímny kontakt nijako neublíži. So svojím partnerom sa vzájomne deľte s vašimi pocitmi a obavami. S trochou času a pozitívnym prístupom sa môžete tešiť zo vzájomne uspokojujúceho intímneho vzťahu. 

Viac sa dočítate v sprievodcovi intímneho života TU. 

Chcete vedieť viac o sexuálnej pohode po operácii s vyvedením stómie? Stiahnite si bezplatnú brožúru TU.

Pár tipov na zlepšenie intímneho života

  • Dôvera je tá najlepšia cesta k plnohodnotnému intímnemu životu. Čím viac sa budete partnerovi zdôverovať so svojimi pocitmi a potrebami, tým silnejší bude váš vzťah.
  • Ako vraví stará múdrosť: „Spôsob, akým vidíme samých seba, ovplyvňuje spôsob, ako nás vidia ostatní." Po operácii si doprajte chvíľku voľného času, aby ste sa vyrovnali so zmenami, ktorými vaše telo prešlo. Taktiež s emóciami, ktoré sa vo vás nahromadili od operácie. Nebojte sa o nich rozprávať so svojím partnerom, na všetko človek časom príde. 
  • Keďže stómia nemá žiadne nervové zakončenia, nepociťujete bolesť, no môže mierne krvácať z podráždenia alebo poškrabania. Skúšanie rôznych polôh vám pomôže predísť akýmkoľvek problémom.
    -   Poloha bok po boku funguje vždy dobre u ľudí so stómiou. Vaše vrecko máte na svojej strane a neprichádza do kontaktu s vaším partnerom.
  • Kým začnete, vrecko vyprázdnite a vymeňte ho za malé vrecko. Pre intímne chvíle sú k dispozícii malé vrecká, ktoré majú menší objem.
  • Ak vás počas intímnych chvíľ stómia znervózňuje, prekryte ju spodnou bielizňou alebo iným oblečením. 

Rady pre ženy

  • Ak ste mali ileostómiu a užívate tabletkovú formu antikoncepcie, budete zrejme musieť zmeniť jej formu. Perorálna antikoncepcia sa často v skrátenom tenkom čreve neabsorbuje správne. O vhodnejšej forme sa poraďte so svojím lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.
  • Mnoho žien po chirurgickom zákroku trpí ochorením suchej vagíny. Ak nepomôže lubrikačný gél, poraďte sa so svojím lekárom o vhodnej liečbe.

Rady pre mužov

  •  U niektorých mužov, často pri prvom intímnom styku od operácie, sa môžu vyskytnúť príznaky erektilnej dysfunkcie (stav, keď muž nemôže dosiahnuť/udržať  erekciu alebo ejakulovať). Netreba sa ničoho obávať, vyskytuje sa to v prípadoch súvisiacich najmä so samotnou operáciou alebo s obavami z prvého intímneho kontaktu od operácie. Ak máte takéto problémy, obráťte sa na vášho lekára, riešenie sa vždy nájde.