Kým cestovanie môže byť stresujúce, stómia by nemala byť stresovým faktorom.

Cestovanie


Na letiskách a iných tranzitných uzloch po celom svete sa prijímajú dodatočné bezpečnostné opatrenia. Krátke plánovanie naviac a pochopenie nielen bezpečnostných pravidiel, ale aj vášho práva na súkromie, vám pomôžu vyhnúť sa problémom pri presunoch a cestovanie si potom užijete v pohode.   Získajte cestovný preukaz a užívajte si cestovanie bez problémov. 

Pamätajte najmä na to, že všetky kontroly na letiskách musia byť vykonávané s úctou, dôstojnosťou a rešpektom. O kontrolu v súkromí môžete požiadať na väčšine medzinárodných letísk.

Svet cestovania vás už čaká. Prečítajte si tipy, ktoré vám pomôžu na cestách. 

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu na cestách:

  • Predstrihnite si už doma všetky strihateľné otvory na vreckách a podložkách.
  • Majte pri sebe „Preukaz stomika“, potvrdený vaším lekárom, v ktorom sa uvádza, že potrebujete mať pri cestovaní so sebou zásoby stomických pomôcok.
    - Ak cestujete do cudziny, majte tieto informácie napísané aj v príslušnom cudzom jazyku. Pri prekladoch vám môže byť nápomocný aj  prekladač Google. Ak počas cestovania zistíte, že potrebujete dodatočné stomické pomôcky, v prvom rade by ste mali navštíviť miestnu lekáreň. Miestny lekárnik by mal byť schopný poskytnúť vám potrebné zásoby a/alebo vás nasmerovať na miestnu kliniku/nemocnicu.
  • Zabaľte si do vašej príručnej batožiny stomické vybavenie aspoň na tri dni pre prípad, že by sa vaša podpalubná batožina stratila. Čo všetko si zbaliť do príručnej batožiny? Prečítajte si tu. 
  • Vezmite si aj zásoby navyše pre prípad meškania dopravného prostriedku a/alebo nedostupnosti vo vašej cieľovej destinácii. 
  • Pokiaľ sa chystáte k vode, nezabudnite si pribaliť adhezívne pásky Varimate ®. Sú vodoodolné a zaistia fixáciu vašej pomôcky. Užívajte si vodu! Prinášame vám tipy na plávanie so stómiou. 

Kontrolný zoznam na dovolenku 

Pripravte sa. Kontrolný zoznam vám pomôže zapamätať si dôležité veci a naplánovať si, čo si so sebou zobrať. 

Vytlačte si tohto pomocníka na cesty

OC_SK_Cestovný preukaz s osobnými údajmi

Cestovný preukaz

Cestovný preukaz informuje o vašom zdravotnom stave, o stómii, čo je to stómia a ako vyzerá stomické vrecko. 

Náhľad
OC_SK_European numbers

Podporné centrum ConvaTec

Neváhajte sa počas cestovania obrátiť na podporné centrá ConvaTec po celej Európe a taktiež mimo nej. V prípade, že by sa na vašich cestách v zahraničí niečo neočakávané stalo, podporné centrum vám bude pripravené pomôcť. 

Náhľad