Stómia by vám nemala brániť v športovaní. Vďaka užitočným tipom sa môžete vrátiť k športovým aktivitám.

Cvičenie

Hráte radi tenis alebo golf? Ste presvedčený o tom, že nie je nič lepšie ako džoging, joga alebo plávanie? Máte pravdu! Stómia by vám nemala brániť v športovaní. 

So súhlasom vášho lekára sa môžete vrátiť k väčšine športových aktivít, ktorým ste sa venovali ešte pred operáciou. Výnimkou sú kontaktné športy, ako napríklad box, wrestling alebo futbal, pri ktorých je vysoké riziko zranenia stómie. 

Mnohí stomici sú dnes úspešnými bežcami, vzpieračmi, lyžiarmi, plavcami a amatérskymi aj profesionálnymi atlétmi. V prípade, že ste pred operáciou nešportovali, je teraz ten najvhodnejší čas, aby ste so športom začali. 

Niekoľko tipov, ako sa vrátiť k cvičeniu a iným fyzickým aktivitám:

  • Začnite pomaly a choďte svojím vlastným tempom. Vaše brušné svaly budú potrebovať po operácii nejaký čas na zahojenie. Zdravotnícky pracovník vás oboznámi s tým, kedy a ako treba začať znovu cvičiť.
  • Zvoľte si aktivitu, ktorá vás baví a ktorú budete vedieť praktizovať minimálne trikrát do týždňa, v časovom rozmedzí 30 až 60 minút.
  • Vrecko si pre väčší komfort pred cvičením vyprázdnite. Tiež sa uistite, že podložka bola aplikovaná minimálne hodinu pred aktivitou, pri ktorej sa môžete spotiť alebo zamočiť.
  • Väčšina stomických pomôcok je vodotesná – niektoré sú vhodné aj na plávanie. Viac tipov na plávanie so stómiou sa dozviete TU
  • Pre plavcov: prelepte filter na vrecku samolepkou, aby ste zabránili vniknutiu vody vo vrecka. Po osušení môžete z filtra odstrániť samolepku.
  • Chceli by ste sa zrelaxovať v saune alebo horúcej vani? S lekárskym súhlasom to nie je žiadny problém. Jednoducho si okolie pomôcky oblepte vodoodolnou páskou, aby ste ochránili lepiacu časť pomôcky, a tesnenie pravidelne kontrolujte.